Seniorem za pár měsíců aneb jak to chodí v IT

Seniorem se mezi programátory můžete stát docela snadno. Nemyslím věkově, ale profesně. Mám pro vás krátký příběh, jak se můžete seniorem stát za pár let nebo i třeba měsíců. Žádný standard totiž neexistuje, každé odvětví je jinak složité a o své pozici si rozhodujete sami nebo vás tak nazve firma podle svého „nejlepšího“ uvážení :)

Junior programátor

V našem příběhu chodíte na střední školu a když pán Bůh rozdával krásu a sebedůvěru, zrovna jste se nemohli dostavit, četli jste totiž první článek o HTML. Otevíráte textový editor a v prohlížeči vidíte první výsledek z okopírovaného příkladu. Jelikož ještě nemáte Linkedin, chlubíte se na Lide.cz a později na Facebooku, jak jste stali junior programátorem :)

Jak to vidím já

Junior je ale člověk, který už něco umí. Ovládá základní praktiky a konstrukce. Dokáže se dokopat k výsledku. Sice jako dobytek, prase, s tisíce chybami, nečitelně, ale dokope. Není samostatně schopný předvídat úskalí, protože se s nimi zatím neměl šanci setkat. Učený z nebe nespadl. Krom manažerů, ti by často odevzdali výsledek předevčírem a napsaný pozpátku :)

Programátor

Když jste pochopili, že díru do světa s nastylovaným nadpisem neuděláte, začnete místo postele rozvrzávat židli, studovat články a dokumentace. Máte maturitu, už si neříkáte junior, protože to zní blbě a vy jste borec. Navíc vás naše školství obohatilo o znalosti OOP a víte, že proměnné mohou mít různé datové typy. Cool. Děláte weby (nejlépe včetně grafiky) za pár tisíc pro známé a život je fajn.

Jak to vidím já

Programátor tvoří samostatně (bez vodění za ručičku a zároveň týmově), nejsou mu cizí pojmy jako architektura či bezpečnost aplikace. Chybám z blbosti se vyhýbá, protože už si nabil hubu na té samé blbosti tolikrát, že přemýšlí dopředu. Jeho práce je kvalitní, čitelná a rozšiřitelná ostatními členy týmu. Dokáže poradit a drží v rámci časového rozpočtu (snaží se :D).

Senior programátor

Po maturitě většina spolužáků suší hubu, ti z movitějších rodin cumlají lahvoně v parku a honí holky. Vy máte leda tak plný pytel… peněz, přivydělat se dá zajímavě (vzhledem k vrstevníkům). Jenže bez kapitálu, společníka, vize a podnikatelského ducha jdete po prázdninách, ať po střední nebo po vejšce, do první firmy, která hledá programátora za 15 tisíc hrubýho. Netrvá dlouho a firma potřebuje vypadat před klienty a konkurencí schopně. Jste jediný programátor ve firmě, a tak dostáváte vizitky a černobílou jmenovku z firemní inkoustovky s titulem „Senior programátor“.

Jak to vidím já

Je jedno kolik je mu let. Senior by měl být týmový hráč s několikaletou každodenní praxí, který pomáhá navrhnout architekturu, vybrat správné technologie a přenechává dílčí práci programátorům. Provádí codereview – překontrolování naprogramovaných kódů programátory a pomáhá s řešením problémů. Často školí, vede nábor juniorů. Sleduje trendy a udává je v týmu. Nejdůležitější ale je, že si věří. Pokud si dokáže ráno stoupnout před zrcadlo a věřit, že na to má a opravdu umí, je seniorem.

Konzultant

Všechno znáte, všude jste byli, frameworky jsou mrtvé a vy jste šéfem jednočlenného dev týmu. Není pochyb, jste nejlepší. Tak proč si své utlačované ego nevyblejt. Senior je nuda, vždyť už je vám už 24 let, tak prostě budete samozvaný konzultant.

Jak to vidím já

Konzultant umí, může školit a pomáhat. Dny s těmito lidmi mám hrozně rád, jsou k nezaplacení. Celodenní školení v rukou profíka je nejlépe investovaný čas, když chcete sami něco dokázat. Nebo jsou tu šarlatáni s webem onanujícím sami nad sebou s referencemi od podobně ujetých exotů. S nimi jsou potom dny k zaplacení.

Nakonec je ale nejlepší dělat, co nás baví. Soustředit se na cestu k úspěšnému projektu s tím správným týmem a nehonit se za jmény na vizitkách.
Jaké nároky na dělení pozic v IT máte vy? Za postřeh v komentářích budu rád :)

1 komentář u „Seniorem za pár měsíců aneb jak to chodí v IT

  1. A když se k tomu „senior“ nedohrabete zkušenostmi a odvahou, tak se k tomu dá dospět věkem a mít to štěstí, že je člověk nejstarší v týmu :)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.