Přechod z Windows na OS X. Rady, triky, problémy

Změna operačního systému je jeden z největších kroků v životě moderního člověka. Profíci jsou upoutaní na své pracovní nástroje, laici zase na základní funkce, které jim někdo prozradil na základní škole. Ať už přecházíte z čisté zvědavosti, nebo jste OS X získali do ruky náhodou, připravil jsem článek o hlavních rozdílech mezi Windows a OS X. Zásadní milníky, problémy, výhody i triky, jak přejít bez zbytečných komplikací a sprostých slov :)

V mém případě jsem přecházel z Windows 8.0 (Lenovo ThinkPad E420) na OS X 10.9 Mavericks ( MacBook Pro Retina 13,3″ 2013). U každého vzniklého problému jsem se pro vás pokusil předložit vždy praktická řešení. Pokud o přechodu na OS X pouze uvažujete, konkrétní řešení můžete přeskočit.

Podpora aplikací

Asi nejzásadnější otázkou je podpora aplikací, které využíváte na svém zařízení s Windows. Je dobré si udělat seznam aplikací, bez kterých nedovede žít a zjistit, zda jsou dostupné i pro OS X. Nakonec jistě zjistíte, že většina aplikací ve variantě pro OS X existuje. Ještě častěji jsem se ale setkal s tím, že právě pro OS X jsou vyvíjeny primárně a pro Windows jsou druhotně přepsané. Jsou však aplikace, které nenahradíte. Nejčastěji to mohou být právě pracovní nástroje z vaší firmy. Částečné řešení je virtualizace systému Windows, o kterém bude zmínka později.

V následující tabulce naleznete mnou dříve používané aplikace a jejich alternativy pro OS X. Ve sloupci „náhrada“ najdete můj subjektivní pohled, zda daná alternativa pro OS X je srovnatelná, horší nebo lepší.

Aplikace OS X alternativa Náhrada (subjektivně)
Aimp iTunes 90 %
Calibre Calibre 100 %
CCleaner CCleaner 100 %
Dropbox Dropbox 100 %
Eclipse Eclipse 100 %
GOMPlayer VLC player 100 %
HeidiSQL Sequel Pro 100 %
Chrome Chrome 100 %
Launchy Spotlight 200 %
MariaDB MariaDB 100 %
Microsoft Office Apple iWorks 60 %
Opera Opera 100 %
Outlook Airmail 100 %
Photoshop Photoshop 100 %
PuTTy Terminal 200 %
Qip Adium 200 %
Skype Skype 100 %
Spotify Spotify 100 %
Sublime Text Sublime Text 100 %
Toggl Toggl 100 %
WinSCP CyberDuck 75 %

Klávesnice

Pokud píšete jen texty, nebo klikáte do chatu na Facebooku, problém nenastane, klávesnice má tradiční české rozložení včetně znaků s diakritikou. Na rozlišnosti se i tak připravte. Nervy v klidu nezůstanou, zvyk je totiž železná košile.

Return
ve windows známá jako „enter“ v některých případech slouží pro odřádkování nebo potvrzování událostí, ale vybranou složku/soubor vám neotevře. Zahájí změnu názvu složky.

CMD
nebo také command se většinou chová jako známé CTRL (CTRL+C  = CMD+C, CTRL+V  = CMD+V apod.). CTRL pak má další přidružené funkce.

Backspace
neboli klávesa na mazání textu ve Windows vrací při procházení složek „zpět“. V OS X složku či soubor maže. Špatně se na to zvyká.

Zkratky
CTRL+D pro zobrazení plochy, CTRL+E pro otevření „Tento počítač“ a další neočekávejte. Za chvilku si ale prozradíme, jak na ně vyzrát a dostat je i do OS X.

Rozložení
některých kláves je trochu jiné. Například CTRLALTCMDFN. To jsou klávesy, které pokud píšete všemi deseti prsty budete poslepu marně hledat, jsou o nějaký ten centimetr jinde. Znaky jako @, ;, #, & se navíc píšou trochu jinak, ale dá se na to zvyknout, pokud je nepoužíváte často.

Řešení

Buď se s klávesnicí skamarádíte, nebo je tu varianta přemapování kláves. A nejen to, zvládnete si sami vytvořit klávesové zkratky, na které jste zvyklí. První možností je systémový nástroj Nastavení -> Klávesnice ->Zkratky. Ten ale nenabízí zdaleka tolik vychytávek, vlastně skoro žádné. Doporučuji pořídit si aplikaci Keyboard Maestro. Vyřeší snad úplně všechno, dokáže totiž přemapovat klávesnici přesně tak, jak si přejete. Navíc je uživatelsky přívětivá i pro méně pokročilé uživatele. Dokáže nastavovat zkratky jen pro určité programy, odposlouchávat gesta na myši a trackpadu a asi milion dalších věcí. Počítejte ale s tím, že nějakou tu hodinu u nastavování strávíte.

Nabízím svoje vlastní nastavení Keyboard Maestro, stačí jen naimportovat a povolit/zakázat jednotlivá nastavení. Stahujte ZDE. Je to můj soukromý soubor, třeba to někomu pár hodin ušetří :)KeyBoard MaestroPoznámka pro více pokročilé uživatele:
Jelikož píši velice rychle, tak na OS X 10.9 po několika dnech intenzivního používání mi aplikace začínala trochu vynechávat v klávesových zkratkách. Nezjistil jsem, čím to bylo, ale zkusil jsem bezchybnou aplikaci KeyRemap4MacBook (Krabiner). Umí toho také mnoho, ale klíčové věci je třeba napsat v XML souboru podle dokumentace. Můj XML pochopitelně přikládám také. Stahujte ZDE.

Dokumenty

Jako Windows má svůj kancelářský balíček aplikací Office (WordExcelPowerPoint), tak Apple má svůj iWorks (PagesNumberKeynote), který je v současné době zdarma. Rozhodně se ale nevyrovná množstvím funkcí v aplikacích od Microsoftu. Pro základní dokumenty, dopisy i tabulky  je však plně dostačující. Soubory .docx, .xlsx a mnoho dalších v iWorks otevřete, zobrazení však nemusí vypadat stejně. Navíc přímo do těchto formátů upravený soubor nelze uložit. Vyexportovat ale ano.

Já mám krabicovou verzi Microsoft Office for Mac (kompletní microsoftí balík pro Mac), zatím jsem ji ale ani nerozbalil z folie. S dokumenty vůbec nepracuji. A na nějaké formální věci (granty, žádosti) si vystačím s Pages. Beztak vše před odesláním e-mailem exportuji do PDF.

Připojení externích disků

V našich končinách jsme zvyklí, že externí disky obsahují z výroby souborový systém NTFS. Problém však je, že NTFS vyvinul Microsoft a ne Apple. Pro laika to může být docela překvapení.

Problém

OS X bude ochotně číst vaše soubory na externím disku, ale už na něj nedokáže zapisovat. Nic si tedy na disk neuložíte.

Řešení

Řešení je naštěstí jednoduché, stačí nainstalovat NTFS-3G, ovladač pro práci se souborovým systémem, který máme na našich discích. Žádná rychlostní omezení by neměla nastat. V případě potíží stačí doinstalovat ještě FUSENTFS-3G_Installation_Type

Ovladače a podpora Hardware

V drtivé většině přístrojů se ovladače nainstalují automaticky, jak na Windows, tak na OS X. Žádný problém jsem se standardním příslušenstvím (tiskárny, externí zvuková karta apod.) nezaznamenal.

Podpora a aktualizace systému

Musím se přiznat, že Windows 8 mě neuvěřitelně zklamal jeho nesmyslným „Metrem“ na desktopových zařízeních, které tam podle mě nemá co dělat a zrušením možnosti odložení restartu počítače po aktualizaci. Na jednu stranu to chápu. Pokud uživatele necháme odkládat restart počítače do nekonečna, není to efektivní, především při bezpečnostních aktualizacích. Na druhou stranu, když mám rozdělanou práci a počítač se mi bez možnosti přerušení restartuje pod rukama, i když mi o tom dá vědět několik minut předem… uff

U OS X  jdou aktualizace odkládat jako tomu bylo i u Windows v dobách minulých. Navíc je operační systém zcela zdarma včetně přechodu na kompletně nové verze.  Při instalaci nového systému zůstane vše na svém místě, přeinstaluje se jádro systému a grafika. Zůstanou vám tak všechny soubory, nainstalované aplikace i veškerá nastavení. I tak nikdy nepodceňujte zálohování.

Radost může udělat i hláška ve smyslu „pokusit se aktualizovat v noci“. Až nebudu pracovat a budu spát, stříbrná krabice s jablkem si to vyřeší sama. Stejně tak si stáhne emaily, čekne sociální sítě, počasí a udělá své rutiny. Ne, že by to Windows neuměl. Ale byl to boj fungující jednou za čas. Uprostřed noci se rozsvítil display, základní deska nahlas zapípala, větrák začal chladit jak o život a většinou se nezvládl systém sám uspat po vykonání potřeb, paráda :D. Díky současnému hardware se o zapnutí Maca prostě nikdy nedozvím. Display zůstane vypnutý, větráček také, nic nepípá a disk se v SSD žádný točit ani nemůže… konečně něco funguje :)

Přehrávání videí, především těch v HD

Podobně jako u Windows (nevím jak je to v nejnovější verzi), tak i OS X má problém s přehráváním HD videí například ve formátu *.mkv. Je to ale otázka kodeků a vhodného přehrávače, stejně jako na Windows.

Můj osobní problém

..tkví opět ve zvyku. Byl jsem zvyklý na GOM Player, který je pouze pro Windows. Obdivoval jsem jeho rychlost, jednoduchost a ovladatelnost. Mezerník video pozastavil, enter zvolil celoobrazovkový mód, escape zavřel.

Řešení

Zkusil jsem několik přehrávačů, ale nakonec jsem zůstal u toho, který je téměř nejúspěšnější skrz všechny platformy – VLC Player. Dokáže „bez keců“ přehrát okamžitě všechno, obsahuje všechny tradiční kodeky. Podporuje hromadu funkcí, na které beztak nikdy nepřijdete a ještě je česky. Radost mi udělalo i to, že se chová podobně jako můj dřívější společník GOM Player. Jediné, co jsem donastavil byl celoobrazovkový režim klávesou return/enter. Proces na pár sekund: VLC -> Nastavení… -> Klávesové zkraty -> první položka „Celá obrazovka“.

vlc player

Windows na MacBooku a jeho virtualizace

Říkat si můžeme, co chceme. OS X ani linuxové distribuce dohromady někdy nedosáhnou na software, který je k dispozici pouze pro Windows. MacBook není žádná svatyně prapodivného hardware, je to pořád počítač s jehož architekturou můžeme využít Windows. Buď nainstalovat přímo operační systém, s čímž nepomohu, nebo zvolit virtualizaci.

Zkušenost

Osobně jsem se nemohl kvůli své práci odloučit od Windows, jelikož spravuji a občasně vyvíjím jeden logistický software ve Visual Studio (C#). Musím mít stále po ruce Windows, abych mohl kdykoliv zakročit v případě nutné aktualizace mé aplikace. Jinak Windows už vůbec nepotřebuji.

Řešení

VMWare Fusion je software, který umožní v novém okně spustit celý operační systém. Díky rozsáhlému nastavení má přístup ke všemu hardwaru a příslušenství – wifi, klávesnice, tiskárna, zvuková karta. V ten okamžik se stane virtualizovaný systém naprosto plnohodnotným. Nainstalovat můžeme např. Windows z obrazu DVD disku. Základní varianta VMWare 6 je k dostání za 53,95€. Mám ale pocit, že dřívější verze byla zdarma, jelikož se VMWare spíše specializuje na servery. vmw-scrnsht-fusion-windows-on-mac Fusion podporuje také kompletní překopírování vašeho PC (včetně Windows a souborů) na váš Mac. Pokud máte dostatek místa na disku, může se do toho směle pustit. Soubory lze mezi oknem s Windows a naším OS X libovolně přesouvat. Podívejte se na virtualizaci i vychytávky s Windows v praxi :)

Gesta s okny

Pokud jste se naučili používat ve Windows gesta s okny, mohla by vám tahle vychytávka v OS X chybět. Mám tím na mysli gesta typu: přetáhnout okno na horní okraj obrazovky – okno se maximalizuje, přetáhnout okno na nějakou ze stran displaye – okno se velikostně přilepí na danou polovinu obrazovky. Já bez toho žít nemůžu, zvyk je holt zvyk :)

Řešení

Naštěstí existuje doplněk Window Magnet v hodnotě 0,89€. Ten dělá přesně to, co od gest očekáváte. Podobnou aplikací je Cinchy, ale dle všech recenzí je funkcionalita mnohem horší a cena 10x vyšší, takže asi není co řešit. Window Magnet funguje perfektně. window magnet

Kontrola pravopisu

Jedna z věcí, kterou disponuje OS X je kontrola pravopisu v celém systému. To zní perfektně, jedena kontrola skrz celý systém. Pokud jste zvyklí na kontrolu pravopisu např. v internetovém prohlížeči, budete nejdříve zklamaní. Nikdo ji totiž nenajdete.

Problém

Do svého systému chceme dostat kontrolu pravopisu. Ale problém je, že OS X nepodporuje v základu český jazyk. Nemáme tak slibovanou kontrolu, ani v prohlížeči, ani jinde (poznámky, Pages, Numbers apod.).

Řešení

Svého macka máme tedy za úkol naučit českému jazyku, ač si myslím, že v projevu většiny našich spoluobčanů to bude beztak úplně k ničemu. Za zprostředkování slovníku a postupu děkuji Applišti a Jakubu Michlovskému. Pojďme tedy na věc :)

 1. Stáhneme si český slovník -> ZDE
 2. Obsah rozbalíme
 3. Soubory cs_CZ.aff a cs_CZ.dic zkopírejeme do Počítač -> Macinthos HD -> Knihovna -> Spelling
 4. Jdeme do Předvolby systému… -> Klávesnice -> překlikneme na tab Text a vybereme u položky Pravopis náš jazyk (viz. obrázek).
 5. Možná bude třeba restart

pravopis-os-x

Přílohy e-mailů

Pokud se rozhodnete používat nativní e-mailový klient (Mail), připravte se na to, že obrázkové přílohy nevkládá do e-mailu jako přílohu, ale přímo do těla e-mailu. Někomu to nevadí, pro jiné je to nepřekonatelné zlo.

Přešel jsem na Airmail, e-malový klient pro OS X, který je naprosto špičkový. Nenašel jsem v něm snad žádnou vadu. Až na to, že neumí vyhledávat v přílohách, například v PDF souborech. Nechápu, jak jsem mohl dříve fungovat jen ve webovém klientovi.AirMail

Chtělo by to kofein

Znáte to, odběhnete na 3 minuty a počítač se mezi tím vypnul. U mého předchozího stroje se mi to nepovedlo vyřešit. Nastavení ve Windows nepomohlo, instalace nového OS také ne, v BIOSu nic nebylo. Tak jsem holt nechával stále na pozadí zapnutou muziku. Prasárna, což?

Problém

Jinak to nemá ani Mac. Pořád má tendenci přecházet do režimu spánku. Což má šetřit energii a dá se s tím docela dobře žít, jelikož start zpět do systému nelze postřehnout, v podstatě se bavíme o stovkách milisekund (v mé HW konfiguraci). Ale ne vždy to tak chceme.

Rešení

Stačí dát Macu kávu v podobě free utilitky Caffeine. Nedělá nic jiného, že nechá systém stále při životě. Kdykoliv se dá „bdění“ přerušit přímo ikonou v menu-baru. Caffeine

Snímky obrazovky

Zapomeňte na klávesu PrintScreen. Ta nefunguje ani na připojené externí klávesnici. Jde o zvyk a u OS X o krkolomnou klávesovou zkratku. Výhodou ale je, že pořízené snímky se rovnou uloží na plochu jako .*png.

 • ⌘ + shift + 3 = pořízení snímku celé obrazovky
 • ⌘ + shift + 4 = snímek jen z výběru

Pár slov na závěr

Skončím tím, čím jsem začal. Změna operačního systému je velký krok bez ohledu, odkud kam přecházíte. Napsat by se toho dalo mnohem více, ale do začátku to myslí stačí :)

Doufám, že můj krátký průvodce někomu pomohl a budu rád za každou reakci, připomínku a především vlastní zkušenost, o kterou se podělíte. Přeji tedy co nejsvižnější přechod na Apple OS X :)

4 komentáře u „Přechod z Windows na OS X. Rady, triky, problémy

 1. Dekuji moc, uz jsem parkrat Mac vyhazovala z okna…ale nakonec mu dala zase sanci…po Vasem clanku jsem spokojena , jak zelva, ikdyz jeste vse neumim. Pokud bude treba ozvu se o radu. Diky moc.
  Jo uz vim…jak jednoduse stahovat fotky s debila (chytry telefon) do Macu. Mam Honor 8 Premium. Kamos mi nainstaloval nejaky translator, ale je to nejak komplikovane. Proc nefunguje propojeni kablem a fotky se pretahnou. Jednou mi to tak udelalo a od te doby nic. Diky Marta*

 2. Marto, díky moc za pozitivní reakci. Článek už je skoro tři roky starý. Dlouhodobě přemýšlím o pokračování, jelikož jsem za tu dobu našel další hromadu vychytávek. K dotazu na fotky. Já používám iPhone, takže se synchronizací fotek nemusím nic řešit. Nechci kecat, nevím, proč fotky nejdou snadno přetáhnout. To chce vyzkoušet, určitě někdo šikovný v okolí pomůže :) Hezký den, Eda.

 3. Edo…
  Super průvodce – zrovna jsem u kliknutí „potvrdit objednávku“ a po přečtení článku MacBook objednávám.
  Každý další článek jenom uvítám…

  Díky a měj se.
  Tomáš…

 4. Ahoj Holi, díky moc za feedback. Pokračování plánuji, článek už má za sebou více jak tři roky. Ať se daří s novým strojem :)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.