Apple to pěkně softwarově sere

Nepatřím k maniakům, co žili sen nakouslého jablka. iPhone i MacBook jsem měl a zatím mám, protože vždycky všechno fungovalo. Nedělá mi problém utratit za pracovní nástroj (jsem programátor) dardu, když bude fungovat, jak vše od Apple vždy fungovalo. V technologiích se pohybuji  denně a rozhodně nepatřím k ovcím a hejtrům nějaké značky nebo ekosystému.

Doby, kdy jsem se smál každému Windowsákovi s jeho zaprděným počítačem a Androjďákovi, který nemohl zvednout GSM hovor, protože ten krám nefungoval, jsou bohužel pryč. Není to tím, že by trh poznal nějakou pecku, ale tím, že to Apple pěkně sere. Všichni si pamatujeme Jobsovo „It just works“, Apple jako prestižní zázemí pro stabilitu aplikací, výkon a nadstandard designu.

Ale…

iOS začíná být líný jako prasátko (iPhone 4s), aplikace třetích stran začaly padat jako shnilá (a navíc nakouslá) jablka, to samé platí pro klávesnice, které lze nově vyměnit stejně jako už roky u Androidu. Vzpomeňme na iOS 7, který byl „revoluční“ hlavně z důvodu, že se iPhony samovolně restartovaly. Nebo luxusní chyba s iOS 8.0.1, kdy iPhone 6 odebral možnost telefonovat. Postupně s aktualizacemi se vše vrací do pořádku, ale prostě „fuck it“.

Nechyběla ani černá díra pro fotografie v podobě iCloud Photos. Apple představil sice možnost zálohovat fotky na iCloud, ale nedalo se k nim dostat. Teprve nedávno se objevilo webové rozhraní a z iPhoto v MacBooku se k nim nedostanete. Čeká se (nejspíše na březen) na apilkaci Photos, která nahradí iPhoto a konečně se možná „něco“ stane.

OS X pro změnu jde cestou nestability. Mavericks neměl jedinou chybu týdny, Yosemite jich vysype hned několik denně. Při přihlašování k MacBooku někdy nefunguje řádově desítky sekund klávesnice, Spotlight někdy nereaguje na Return (Enter), někdy zase Backspacem nesmažete hledaný výraz. Gesta na TrackPadu (Apple touchpad) a MagicMouse (Apple myš) se drobně změnila a při prohlížení webu jít krok zpět je na Bohnice. AirDrop (propojení s jiným MacBookem) nefungovalo ani jedinkrát. Přišla také doba hlášek „Aktualizace se nezdařila… zkus to restartovat“. Vše z vlastních zkušeností na více zařízeních, bohužel.

9517-1279-apps_mail_hero-l

Zajímavou novinkou bylo přijímání hovorů z MacBooku. Bohužel ale, když nestihnete hovor přijmout, telefon přestane vyzvánět, ale MacBook řve klidně hodinu dál, že vám někdo volá. Hovor přijmete a vyletí chyba. SMSky ale fungují krásně, většinou :)

Po designové stránce nemám námitky, iOS 8 a OS X Yosemite byl v posledním roce obrovský krok dopředu.

Apple se žene šíleně dopředu a nestíhá. Není jedinou obří IT firmou na světě. Microsoft ladí Windows 10, mnozí si hrají s myšlenkou chytrých hodinek a náramků, chytrých automobilů, řešeními pro chytré domy apod. Není proto divu, že na loňské WWDC Apple tolik otevřel své brány vývojářům a aplikacím třetích stran. Nestíhá totiž jako první všechno vymyslet, naprogramovat a vyrobit.

Obrovské tempo, které si Apple nabral jednoduše nezvládá. Každý rok chce vydávat nový operační systém iOS. Nestíhá nové věci otestovat a zjistit, jestli opravdu fungují. Zároveň se snaží postavit ekosystém „iPhone – iPad – MacBook“ a dát důvod, že je to lepší volba než „Windows telefon – Windows tablet – Windows notebook“. Komu se to daří více se nejspíše dozvíme už letos. Do hry vstoupily navíc Watch a hromady personálních změn uvnitř firmy.

„It just worsk“ se mění na „it’s awesome if it works“

Co vytknout ale nemůžu, je hardware. MacBooky jsou po stránce výkonu, provedení, designu, výdrže prostě bombastický. Stejně tak iPhone, ač na fotkách vypadá šestka jako nedomrdlej Samsung, při osobním setkání tam ten feeling je. Určitě se dají koupit i výkonnější stroje za nižší peníz, ale taková je politika, tak to přijměme jako fakt :)

Všechno jsou to mouchy, se kterými se dá žít. Hned jak vlezu na notebook s Windows, nadávám úplně stejně. Ono se ale dobře zvyká na něco, co funguje úžasně a pak vám to někdo začne pomalinku brát. Před rokem bych zarytě tvrdil, že takový článek nikdy nenapíšu. Doufám v lepší zítřky Applu, pomalejší růst firmy a stabilnější zázemí, nerad bych měnil ;)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.